VIDEO

Jaki pakiet Internetu wybrać do oglądania filmów online?

Rozwój platform streamingowych i telewizji internetowych sprawił, że możemy oglądać filmy online gdzie tylko mamy na to ochotę i o dowolnej porze. Warunek tego bardzo wygodnego rozwiązania jest właściwie tylko jeden: dostęp do dobrego internetu. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy wyborze oferty, by móc oglądać filmy online komfortowo i bez żadnych przykrych niespodzianek.

Szybkość Internetu jest ważna.

– Prędkość przesyłania danych. Im większa, tym lepiej. Jedna z najbardziej popu-larnych platform streamingowych, do oglądania filmów w jakości HD zaleca posia-danie łącza o prędkości 5 Mb/s. Jeśli jednak chcesz skorzystać z Ultra HD, wyma-gana jest już prędkość 25 Mb/s. Oczywiście platforma, podobnie jak inne serwisy VOD i telewizje internetowe ma wbudowaną funkcję dostosowywania obrazu do przepustowości sieci, ale przecież nie po to wydałeś mnóstwo pieniędzy na najnowszy telewizor, by oglądać rozmazany obraz!

To nie wszystko. Łącze o dużej prędkości daje gwarancje, że będziesz mógł oglądać film w znakomitej jakości nawet wtedy, gdy inni domownicy w tym samym czasie też będą korzystać z internetu. Przecież nie wszystko robicie zawsze razem. Syn może słuchać muzyki w swoim pokoju, żona oglądać coś na YouTubie… Pobór danych wzrasta i, przy łączu o niskiej przepustowości, o komforcie oglądania możesz zapomnieć. Film się zawiesza, obraz staje się niewyraźny. Lepiej jest więc wybrać droższy pakiet do Internetu o dużej prędkości, niż się denerwować i kłócić, kto ma się odłączyć od sieci.

– Limit przesyłania danych. Najbezpieczniej jest wybrać Internet nieobarczony żadnym limitem. Możesz wtedy oglądać filmy online od rana do wieczora, nie martwiąc się tym, że pakiet się wyczerpie. Sęk jednak w tym, że jest to droższe i nie zawsze dostępne. Brak ograniczeń w transferze danych jest możliwy tylko w przypadku Internetu stacjonarnego. A nie wszyscy mają do niego dostęp. Są więc zmuszeni do korzystanie z Internetu mobilnego.

Jaki pakiet wybrać

Jego dostawcy oferują zazwyczaj kilka pakietów danych – od 10 GB do 350 GB. Im pakiet bogatszy, tym droższy. Który wybrać? Wszystko zależy od tego, ile osób korzysta w twoim domu z Internetu, co oglądają, jak często i na czym. Przykładowo: godzina filmu na platformie VOD w jakości Ultra HD „pożera” aż 7 GB, na YouTube – 1,2 GB. W HD – odpowiednio: 3 GB i ok. 800 MB. W SD – 700 MB i 250 MB. Jeśli więc mieszkasz z rodziną i wszyscy często oglądają filmy online, słuchają muzyki w sieci, powinieneś wybrać Internet z najwyższym pakietem danych. Wtedy jest nadzieja, że do końca miesiąca będziesz mógł cieszyć się swoją ulubioną rozrywką, jaką jest oglądanie filmów bez żadnych przeszkód. To bardzo istotne. Po przekroczeniu limitu Internet co prawda nie przestaje działać, ale dane przesyłane są w żółwim tempie, często uniemożliwiającym oglądanie filmów, nawet w kiepskiej jakości. Wtedy są dwa wyjścia – albo dokupujesz dodatkowy pakiet, który jest zwykle bardzo kosztowny, albo uzbrajasz się cierpliwość i czekasz na nowy okres rozliczeniowy.

– Stabilność sieci. Niepokonany jest tu Internet światłowodowy. Sygnał przesyłany przez światłowód jest odporny na zakłócenia, które mogą zostać spowodowane przez czynniki zewnętrzne. Niestraszne mu ulewy, burze czy wichury, które niekorzystnie wpływają na jakość sygnału przekazywanego za pośrednictwem tradycyjnych, miedzianych przewodów lub fal radiowych. Łącze światłowodowe jest więc najbardziej stabilne i oferuje imponujące prędkości pobierania i wysyłania danych (download nawet do 1 Gb/s; upload nawet do 300 Mb/s.). Dzięki temu możesz pobierać błyskawicznie nawet bardzo ciężkie dane, a więc oglądać filmy online, gdzie chcesz, w najwyższej jakości bez żadnych zakłóceń. Internet światłowodowy nie zwalnia nawet wtedy, gdy z sieci korzysta w tym samym czasie wielu domowników. Jeśli nie masz dostępu do światłowodu, do wyboru masz tradycyjny Internet domowy lub Internet mobilny. Ten ostatni bywa najbardziej „chimeryczny”, bo na jakość sygnału wpływają nie tylko czynniki atmosferyczne, ale także odległość od nadajnika BTS i aktualne obciążenie sieci.